Tepe

Başkan Müjdeyi Verdi11/06/2012

Haziran ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Başkan; Eski Terminal Sosyal Gelişim merkezi....

 

Eski Terminal Sosyal Gelişim Merkezi Oluyor
 
 
Haziran ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Gar Meydanı, Aile ve Sosyal Gelişim Merkezi, Bilim Merkezi, raylı sistem konularında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Toçoğlu, “Güney Terminali’ndeki binaya üniversiteden sağlam raporu gelmedi ve yıkım kararı alarak o binayı yıktık. Şimdi oraya Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Yaşlı Hizmet Birimi, Aile ve Çocuk Kulüplerinin yer aldığı nitelikli bir tesis olacak Aile ve Sosyal Gelişim Merkezi’ni hizmete sunacağız” dedi.
 
Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. 26 maddelik toplantı gündemi, ilave 12 maddenin eklenmesiyle 38 madde olarak görüşüldü. 38 maddelik Meclis Toplantı Gündemi’nde 14 madde ilgili komisyonlara havale edilirken yine 14 madde, komisyonlardan geldiği şekliyle kabul edildi.
 
 
Temiz kent ödülü mesuliyetimizi arttırdı
Meclis toplantısında gündem dışı söz alan MHP Grup Başkanvekili Metin Ökden, Büyükşehir Belediyesi’ne yeşil alanlar ve orta refüjlerin damlama sistemi ya da fıskiye yöntemiyle sulanması, Tarihi Sakarya Köprüsü’nün tadilatı, tabela vergisinde esnafın bilgilendirilmesi ve sembol mahalle isimlerinin yaşatılması konularında bir öneri konuşması yaptı. Metin Ökden’in önerilerine cevaben ve ayrıca gündemdeki bazı konularla alakalı bir konuşmaya yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, her konunun ayrı ayrı incelendiğini ve dikkatli bir çalışma yaptıkları ifade etti. Temiz Kent ödülünü almanın kendilerinin mesuliyetini artırdığını ifade eden Başkan Toçoğlu, “Temiz Kent ödülünün mesuliyetimizi arttırdığını biliyoruz. Dikkatli ve ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bütün atıklar değerlidir diyerek ilçe belediye başkanlarımızla değerlendirmeler yapıyor, ciddi çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.
 
Suni gündemlerle ilgilenmiyorum
Eski sembol isimlerin yaşatılmasından yana olduğunu belirten Başkan Zeki Toçoğlu, meclise önerge geldiği takdirde sembol isimlerin yaşatılması konusunda destek vereceğini ifade etti. Son zamanlarda Sakarya’daki anket gündemiyle alakalı açıklamalarda bulunan Başkan Toçoğlu, meclis toplantısına katılanlara telefonlar veya yüz yüze anket yapılıp yapılmadığını sordu. Anketlerin manipülasyon hedefiyle yapıldığının altını çizen Toçoğlu, “Şehirde ne durumda olduğumuzu biliyoruz. Sakaryalıların güvenini kaybettiğimi hissettiğim an aday olmayacağımı bilmenizi isterim. Bu tür suni gündemlerle çok ilgilenmiyorum” ifadelerini kullandı.
 
Gar Meydanı, Sosyal Gelişim Merkezi ve Bilim Merkezi
İller Bankası’ndan, Gar Meydanı için ilave 5 milyon, Güney Terminal’e yapılacak Aile ve Sosyal Gelişim Merkezi için 4 milyon ve yapılacak Bilim Merkezi için 8 milyonluk kredi kullanımı ile alakalı açıklamalarda bulunan Başkan Zeki Toçoğlu, vergi ve sigorta borçlarının Büyükşehir Belediyesi’nin gelirlerinin %40’ını kapsadığını ve hizmet verebilmek için İller Bankası’ndan uygun kredi almanın mantıklı ve uygun olduğunu açıkladı. “Gar Meydanı kamulaşmasın diyemeyiz” diyen Başkan Toçoğlu, “Gar Meydanı 20 milyon liraya kamulaştırılıyor. Gar Meydanı kamulaştırılmasın diyemeyiz. Güney Terminali’ndeki binaya üniversiteden sağlam raporu gelmedi ve yıkım kararı alarak o binayı yıktık. Şimdi oraya Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Yaşlı Hizmet Birimi, Aile ve Çocuk Kulüplerinin yer aldığı nitelikli bir tesis olacak Aile ve Sosyal Gelişim Merkezi’ni hizmete sunacağız. 4600 metrekare kapalı alana sahip Bilim Merkezi’ni ise Serdivan’da yapacağız. Serdivan Meclisi bize yer gösterecek. Bilim Merkezi’mize TÜBİTAK 15 milyon liralık malzeme desteği verecek. Maliyetli fakat şehrimiz için önemli ve gerekli işler. İnşallah Sakarya’mız için hayırlı olur” şeklinde konuştu.
 
Hafif Raylı Sistem
Adapazarı Arifiye arasında uygulanacak Hafif Raylı Sistem ile alakalı da bilgiler veren Başkan Toçoğlu, “TCDD ile protokol imzalamak için meclisimizden yetki istiyoruz. Bakanımız Nihat Ergün’de bölgemizin ulaşım havzası olma fikrine sıcak bakıyor, kendisi de ifade etti. Gar, Mithatpaşa, Otogar, Arifiye ve Sapanca arasındaki hafif raylı sistemde biz tecrübe kazanacağız. 1 tanesi yedek olmak üzere 3 aracımız hazırlandı. Duraklar içinde ihaleye çıkacak ve TCDD ile protokol imzalayacağız” diye konuştu.  
 
Kadromdan çok memnunum
Başkan Toçoğlu konuşmasının sonunda şunları kaydetti: “Niteliksiz elemanları çalıştırmıyoruz. Genç, yetenekli ve belli okullardan mezun olmuş arkadaşlarımızı istihdam ediyoruz. Hizmet içi eğitimlere önem veriyoruz, arkadaşlarımızın kendilerini daha da geliştirmesi için azami gayret sarf ediyoruz. Milletin parasına göz dikmeyen, el uzatmayan insanları istihdam ediyoruz. Ben kadromdan çok memnunum”.
 
 
SASKİ Genel Kurulu
Haziran ayı Meclis Toplantısı’nın ardından SASKİ Genel Kurulu Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar başkanlığında gerçekleştirildi. Hukuk komisyonu raporlarının yer aldığı 4 maddelik gündem, komisyonlardan geldiği şekliyle kabul edildi.  
 
Meclis Toplantısı 09.07.2012 tarihinde saat 14:00’te görüşülmek üzere sona erdi.

Facebook Yorumları