Tepe

Arıtma Tesisleri Artık Son Aşamada14/06/2012

Arıtma Tesisleri Artık Son Aşamada

 

Arıtma Tesisleri Artık Son Aşamada

SASKİ tarafından yapılan arıtma tesislerinin çalışmalarını inceleyen Genel Müdür Rüstem Keleş, “Bilindiği üzere SASKİ olarak Sakarya’ya beş yeni arıtma tesisi kazandırıyoruz. Çalışmalarda son aşamaya gelindi. Dünya standartlarının da üzerinde arıtma sağlayacak olan tesislerimiz birkaç ay içerisinde şehrimize hizmet verecek” dedi. 

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından yapımı hızla devam eden beş yeni arıtma tesisinde çalışmalar son aşamaya geldi. Hızırilyas Tepesi’nden Şehir Merkezi’ne verilecek suyu arıtacak olan arıtma tesislerinde incelemelerde bulunan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, önemli açıklamalarda bulundu. Rüstem Keleş, “Adapazarı (Hızırilyas Tepesi), Arifiye, Hendek, Karapürçek ve Sapanca’da yaptığımız arıtma tesislerinde son aşamaya geldik. Hızırilyas Tepesi’ndeki tesisimizin binası tamamlanmak üzere. Tanklar monte edildi. Son parçaların takılmasına başlandı. Tesislerimiz yılda 100 milyon metreküp suyu arıtabilecek kapasitede. Suyun arıtılacağı her tanka ayrı su girişi olacak. Ayrıca arıtma tesisinin binası depreme dayanıklı çelik konstrüksiyon olarak inşa edildi. Şehrimize Siemens teknolojisiyle tam otomatik bir arıtma tesisi kazandırıyoruz” dedi.

 

Diğer şehirlere örnek oluyor

Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisinin tamamlanmasının ardından Maltepe içme suyu tesislerinin yedeğe alınacağını kaydeden Rüstem Keleş, “Sakaryalılar arıtma tesislerinin devreye girmesiyle uzun yıllar çeşmelerinden akan suyu güvenle içebilecek. Arıtma tesislerimizi inşallah birkaç ay içerisinde bitireceğiz. Tesislerimiz birçok şehre de örnek oluyor” diye konuştu. 

Birinci sınıf içme suyu

Hızırilyas Arıtma Tesisinin ardından Sapanca Hacımercan’da devam etmekte olan diğer arıtma tesisindeki çalışmaları inceleyen Rüstem Keleş, “Hızırilyas Tepesi dışında Sapanca, Arifiye, Hendek ve Karapürçek İlçelerinde yaptığımız arıtma tesislerinin de çalışmaları hızlı bir şekilde sürüyor. Yapmakta olduğumuz arıtma tesisleriyle zaman zaman bazı bölgelerde yaşanan bulanma, alg gibi sorunlarda çözüme kavuşmuş olacak. Sadece şehir merkezi değil, büyükşehir sınırları içerisindeki tüm bölgeler uzun yıllar kaliteli içme suyunu çeşmelerinden içmeye devam edecekler” şeklinde konuştu.

Facebook Yorumları